Czy istnieją jakieś nowoczesne mikrokontrolery, niezwiązane z Harvard architekturze?

użyłem i jak mikrokontrolery serii Atmel ATMEGA i ATTINY, i uważam je za bardzo dobre. Jest jedna rzecz, której nie lubię, to fakt, że oni (rodzina i mikromacierzy PIC uC) - wszystkie Гарвардские maszyny, czyli nie mogę korzystać z pamięci zewnętrznej lub wykonać z pamięci RAM, tylko lampy błyskowej.

aż oczywiste zalety tej konstrukcji, ona sprawia, że jej technicznie bardzo trudne rzeczy, jak do przodu za pomocą AVR lub PIC. (Wiem, że istnieje co najmniej jedna realizacja, ale to nie działa jak zwykły FORTH i zużywają flash dość szybko)

FORTH został pierwotnie stworzony dla interaktywnych systemów sterowania maszyn, gdzie wymagane jest duża elastyczność, więc takie rzeczy, jak Z80 lub 6809, używane jako mikrokontrolerów z realizacją programu sterowania lub pamięci RAM lub jakimś innym urządzeniem pamięci masowej.

czy ktoś wie o bieżących urządzeniach o podobnej złożoności (najlepiej dostępnych w DIP-pakietach), aby AVR / PIC, które są maszyny von Neumanna?


Farnell ma dobrą funkcję wyszukiwania, która pozwala ci wyszukaj dla mikrokontrolerów w pakietach nurkowania. Choć trzeba dowiedzieć się, jakie rodziny nie Harvard, patrząc na arkusze danych.

spójrz na 68K i HCS08.

aktualizacja: w tym samym czasie niektóre kontrolery ARM Cortex-M w DIP-torby stały się dostępne,LPC810M021FN8 a LPC1114FN28 od NXP.


w dodatku do procesorów Freescale (co starblue już wskazał), rodzina Texas Instrument MSP430 wykorzystuje architekturę von Neumanna. Jednak tylko małe jedne z dostępnych w pakiecie nurkowania.

aktualizacja do włączenia PIC32:

w moim pierwszym poście zapomniałem, że mikrokontrolery PIC32 zawsze mogły być wykonywane z pamięci RAM, jak pokazano ten przykład kodu; i teraz mikroprocesor wyszedł z nowym PIC32MZ line mikrokontrolerów, z 2 MB pamięci flash i 512 Kb pamięci ram, co sprawia, że możliwe jest wystarczająco duży ram-programów. Niestety, żaden z nich nie jest dostępny w DIP-pakietach.

jednak Olimex, swego rodzaju nowy odpowiednik SparkFun i Adafruit, ma PIC32-HMZ144 rada rozwoju za $ 21.95 EUR, co stanowi około 24 dolarów. To dymić internet tak jak tylko procesor kosztuje ponad $ 12 w Digi-Key. (Istnieją inne opłaty, które są dostępne od dostawców USA od około 50 dolarów i wyżej.)

oryginalna linia PIC32MX ma dwadzieścia opcji w 28-pin pakietach DIP, ale są one ograniczone do maksymalnie 64 KB pamięci RAM, wciąż przydatne dla niektórych projektów.


możesz zapoznać się z projektami dostępnymi w OpenCores. Jest to projekt open source, poświęcony дизайнам jądra procesora, realizowanym w językach VHDL, Verilog i podobnych językach projektowania FPGA. Istnieją pełne i szacunku realizacji klasycznych 8-bitowych procesorów, takich jak 8080,6502 a 8051. 6502 I jest związana z twierdzeniami o dokładności cyklu w porównaniu z oryginalnym chipem. Inne funkcjonalnie zakończone, ale często są bardziej nowoczesne autobusy i sygnały.

nie będą (chyba) są dostępne w pakietach DIP, ale zawsze można znaleźć deski przełomu.

wzory open source, pod dużą różnorodnością licencji.


na bazie arm, nawet cortex-m3 twierdzi, że Harvard, ale można pobierać programy w pamięci RAM danych i wykonywać z tej pamięci RAM. to naprawdę nie jest Harvard. Inne ręce, jak zwykle, nie Harvard, niektóre mają interfejsy zewnętrzne pamięci, które można wykorzystać do rozbudowy zasobów wewnętrznych.


To właściwie nie pytanie, a żądanie. Po co masz iść do tła-Нейману w микроконтроллере, jeśli poprzednie pokolenie było Harvard? Nie wszyscy wygrywają pod względem wydajności? oprócz trudności (który, jeśli oryginalne PIC mogą poradzić sobie z tym, nie musi być taki duży), jakie są wady Harvard architektury?


można również zobaczyć na Zilog eZ80. Ponieważ przedstawiany w postaci binarnej są kompatybilne ze starym Z80, musisz znaleźć czwartą realizację, która działa na nich, ale prawdopodobnie trzeba będzie uruchomić ją na starego, dobrego CP/M :)

poza tym, to jedyne, które znalazłem, u których istnieje magistrala pamięci, dostępna z zewnątrz, tj. zezwalaj na wykonywanie kodu z pamięci zewnętrznej.


nowa kinetyczna linia mikrokontrolerów z Freescale umieszcza ARM Cortex-M4 wewnątrz pakietu mikrokontrolera, a kod może być umieszczony w dowolnym miejscu adresowanego przestrzeni (RAM lub pamięci flash, lub nawet Flex pamięci.)

Kinetis Rozwiązanie Doradca jest potężnym wybieraka przewodnik, który może pomóc ci znaleźć mikro chcesz. Pamięć od 32kB do 1MB, wszystkie urządzenia peryferyjne, które można by chcieć, i ceny od dolara do około 10.