gdy błąd dla klienta naprawdę nowa funkcja

czytałem co-płatności-struktura-można-używać-dla-małych-projekty i zastanawiam się jak wy sobie z błędem przeciwko funkcje. U mnie kiedyś była sytuacja, gdy klient chciał, statyczne raporty. Następnie, pod koniec projektu, po tym jak duża część pracy nad raportami została wykonana, powiedział, że zawsze chciał dynamiczne raporty. Ta zmiana nie było łatwe, bo wybrana przez nas struktura nie wspierała dynamiczne raporty. To była dziwna sytuacja, bo klient był zespół programowania, więc trzeba było się domyślać. Może to po prostu brak umiejętności komunikowania się.

Jak wy, mamy do czynienia z klientami, próbując zmusić cię dodać funkcje, bo zapomnieli, zdanie lub zostały źle zrozumiane?

mam na myśli duże, a nie małe.

EDIT:

powiedział, że budżet jest stały i nie może być zmieniony, i że funkcja ta (jak i każdy) ma kluczowe znaczenie, bez niej nie wezmą system. (najgorszy scenariusz)


z mojego doświadczenia wynika, będąc z obu stron tego problemu, to zazwyczaj więcej o gospodarce, niż na temat programowania, procesów lub zarządzaniu projektami.

my, klient, często mówimy " to